Чоколаден колач со лешници: Мек бисквит кој одлично оди со чај или кафе

Чоколаден колач со лешници: Мек бисквит кој одлично оди со чај или кафе

Совршено мек колач кој одлично оди со кафе или чај.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 250 гр брашно
  • 1/2 прашок за печиво
  • 3 лажици шеќер
  • 50 гр мелени ореви, на крупно
  • 200 гр кисела павлака
  • 100 мл млеко
  • 100 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте ги наведените состојки, чоколадото растопете го и се добро изедначете. Ставете во намастен плех, па печете на 190-200 степени околу 40 минути. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text