Вкусен прелиен колач – Тече чоколадо а пандишпанот е мек

Вкусен прелиен колач – Тече чоколадо а пандишпанот е мек

Брзо се спрема, а вкусот на овој колач е незамисливо добар.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 6 лажици масло
 • 6 лажици млеко
 • 50 гр. чоколадо
 • 50 гр. суво грозје
 • 50 гр. сечени ореви
 • 6 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво

Прелив:

 • 300 мл. млеко
 • 50 гр. чоколадо
 • 1 ванилин шеќер
 • кокос

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајца со шеќер, брашно и прашок за пециво.
 2. Се срава масло со млеко, растопено чоколадо, суво грозје и сечени ореви.
 3. Се изедначува смесата и се пече во подмачкан плех на 200 степени 40 минути.
 4. Се сече на коцки и се прелива со сварено млеко со ванилин шеќер и чоколадо, а горе се става кокос.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

 

 

 

singlepost_text