Компир деликатес каков не сте јаделе – Тава од која ќе мириса цел дом

Компир деликатес каков не сте јаделе – Тава од која ќе мириса цел дом

Компир каков до сега не сте јаделе, од само неколку состојки.

Состојки:

  • 500 гр. компири
  • 200 гр. кисела павлака
  • 2 јајца
  • 100  мл. млеко
  • 4 чешни лук
  • масло и зачини

Подготовка:

  1. Ова се мерки за две лица.
  2. Се подмачкува тепсија со масло, се матат во чинија павлака со млеко и јајца, па ситнет лук.
  3. Се редат компирите сечени на кришки во тепсијата, па се става сосот и зачини.
  4. Се пече на 220 степени на загреана рерна 50-60 минути.

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text