Гулаш со свинско и сланина

Гулаш со свинско и сланина

Направете вкусен гулаш деликатес.

Состојки:

 • 400 гр. свински бут
 • 400 гр. сува сланина
 • 2 дл. павлака за готвење
 • 2 главици кромид
 • 1 бабура
 • 1 лажица доматно пире
 • 300 гр. маст

Подгоовка:

 1. Се сече месото на траки, се става сол и малку брашно и се пржи на врела маст.
 2. Се става сечена сланина и сечен кромид.
 3. Се пржи добро се заедно, се става и сечената бабура.
 4. Се додава вода и се динста.
 5. Се додава потоа доматното пире и сол.
 6. На крај се става павлаката, се меша и служи.

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text