Туна топчиња – посно предјадење

Туна топчиња – посно предјадење

Брзо и вкусно посно предјадење…

Состојки:

 • 4 големи компири
 • 125 гр маргарин
 • 100 гр печен сусам
 • 2 кисели краставички
 • 1/2 конзерва туна

Начин на подготоква:

 1. Компирите згответе ги во солена вода, исцедете, додајте маргарин и уште топло матете со миксер.

   

 2. Додајте 50 гр печен сусам, ситно сечкани краставички, туна исцедена од маснотии, посолете по вкус и добро измешајте.

   

 3. Од добиената смеса правете топчиња и извалкајте ги во останатиот сусам.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text