Одлична маринада за совршено месо

Одлична маринада за совршено месо

Одличен рецепт за сочно и вкусно месо…

Состојки:

 • 500 гр месо по избор
 • 2 јајца
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица густин
 • 1 лажичка сол
 • зачини по вкус (бибер, пипер, вегета…)
 • 2 лажички сусам

Начин на подготовка:

 1. Тајната е во маринадата – измешајте јајца, густин, сенф, сол. Додајте ги омилените зачини. Исечкајте го месото и ставете го во маринадата.

   

 2. Измешајте и ставете во фрижидер. Пожелно е да остане преку ноќ.

   

 3. Останува само да го испечете месото, во тава, на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text