Посен ручек: Компири со тиквици

Посен ручек: Компири со тиквици

Чинија полна со зеленчук и витамини…

Состојки:

 • 500-600 гр компири
 • 1 помала тиквица
 • 1 главица кромид
 • 1 помал домат
 • 1 црвена пиперка
 • лук во гранули
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги компирите и тиквиците и исечкајте ги на кругови. Додајте сув зачин и сол, бибер, лук и масло и добро измешајте. Пиперките исечкајте ги на крупно, како и кромидот, па посолете.

   

 2. Редете во намастен плех. Измешајте се и наизменично редете во плех. Ставете и сечкани домати. Намастете и печете ан 220 степени околу 1 час. Покријте со фолија првите 15-20 минути, па извадете ја фолијата и допечете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text