Подварок со коленица (Видео)

Подварок со коленица (Видео)

Послужете со пире од компири и уживајте во вкусен ручек.

Состојки:

 • 1 главица кисела зелка
 • 1 лажица маст или масло
 • 1 голема главица кромид
 • 1 сува коленица
 • малку свежо месо, од врат
 • ловоров лист
 • бибер
 • лута пипер
 • црвена пипер
 • 1 главица лук

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете крупно сечкан кромид, кога ќе се испржи додајте на резанки исечкана зелка. Ако зелката е покисела, измијте ја. Пржете ја малку зелката, па додајте коленица исечкана на парчиња, месо, ловоров лист, пипер. Добро измешајте и динстајте. На крај додајте сечкан лук. Ставете во ѓувеч или тепсија. Печете во рерна на 220 степени убаво да порумени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text