За здравје од глава до пети – Најздравата намирница

За здравје од глава до пети – Најздравата намирница

Брокулата е намирница која буквално значи подолг живот.
Само 100 грама брокула според истражувањата, спречува срцев удар и срцеви заболувања.Има витамини Ц, А  и Е, спречува слободни радикали во телото, помага за имунитет, слабеење и метаболизам.

Има и бета каротен кој помага за здрава кожа, коса и тен.

Го успорува стареењето на телото.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text