Селски пиперки

Селски пиперки

Направете селски пиперки.

Состојки:

  • 3 кг. пиперки
  • магдонос и лук
  • 3 шолји оцет
  • 3 шолји масло
  • 3/4 шолји сол
  • 1 шолја шеќер

Подотовка:

  1. Се мијат убаво пиперките и се чистат од семки.
  2. Се попаруваат во врела маринада од масло, оцет, сол и шеќер, таха што се ставаат со неа во тегли.
  3. Помеѓу се става магонос и сечен лук.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text