Шарена зимска салата

Шарена зимска салата

Идеален додаток во сите јадења…

Состојки:

  • 3 кг зелка
  • 2 кг жолти или зелени пиперки
  • 2 кг мали краставички
  • 1 кг морков
  • 2 кг зелени домати
  • кесичка винобран
  • 100 гр сол
  • 150 гр шеќер
  • 1 л алкохолен оцет

Начин на подготовка:

  1. Зелката изрендајте ја, а останатиот зеленчук исечкајте го на кругови, сѐ измеајте и прелијте со смеса од оцет, сол, шеќер, винобран и оставете да отстои 12 часа со повремено мешање. Ставете во тегли. Се отвара после најмалку 7 дена.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text