Совршени ражничи: Одличен спој од зеленчук и месо

Совршени ражничи: Одличен спој од зеленчук и месо

Уживајте во највкусните ражничи!

Сосотојки:

 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 1 модар патлиџан
 • 1 главица кромид
 • 2 колбаси
 • 1 компир
 • маслиново масло
 • сол
 • биебр
 • италијанска мешавина од зачини
 • 100 мл бујон

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го зеленчукот на коцки или сличен облик. Ставете на стапчиња за ражничи, а остатокот ставете го во намастен плех. Додајте преку ражничите, посолете,побиберете и додајте мешавина од италијански зачини. Преку ставете бујон или вино.

   

 2. Печете на 180 степени 60 минути поклопено и уште 15 минути отклопено. Изблендирајте ги остатоците од плехот и прелјте преку ражничите.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text