Еве како се подготвуваат лигњи со грилован зеленчук

Еве како се подготвуваат лигњи со грилован зеленчук

Научете да го спремате овој вкусен оброк…

Состојки:

 • 1 зелена пиперка
 • 1 црвена пиперка
 • 1 тиквица
 • 1 главица кромид
 • 200 гр лигњи
 • 1/2 лимон
 • 1/2 чешне лук
 • магдонос
 • маслиново масло
 • зачин
 • соја сос
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исечкајте го и зачинете го по вкус, потоа пржете го на маслиново масло 10-12 минути. Потоа зеленчукот извадете го и во истата тава ставете лигњи. Додајте соја сос и сув зачин. Пржете околу 10 минути. Преливот за лигњи направете го така што ќе исечкате лук и магдонос, исцедете половина лимон, соединете и додајте маслиново масло и малку сол.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text