Рижото со пилешко месо и зеленчук

Рижото со пилешко месо и зеленчук

Направете брзо рижото со зеленчук и со месо.

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 2 парчиња пилешко филе
 • 1 шолја грашок
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • зачини по вкус

Подготовка:

 1. Се динста во тава со малку масло ситно сечен кромид со сечени моркови и пиперка околу 5 минути.
 2. Се сече и пилешкото на коцки и се додава со зачини.
 3. Се става оризот со шолја ипол вода, па се меша за зоврие, а потоа се става грашок, се намалува температурата и се става капак.
 4. Се вари 15 минути додека оризот не ја впие водата.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text