Чоколаден колач без брашно – Евтин и лесен за подготовка

Чоколаден колач без брашно – Евтин и лесен за подготовка

Колач без брашно од неколку состојки кој често ќе ви биде на трпеза дома.

Состојки:

 • 145 гр. путер
 • 300 гр. темно чоколадо
 • 5 јајца
 • 40 гр. какао
 • 150 гр. шеќер во прав

Подготовка:

 1. Се става малку масло на плех и се наросува какао по дното и страните.
 2. Се загрева рерна на 170 степени.
 3. Се топат путерот и чоколадото на пареа со мешање.
 4. Се трга потоа смесата кога ќе се стопи чоколадото.
 5. Се ставаат белките во сад и се матат, со шеќер кој се додава постепено.
 6. Се додаваат жолчките во чоколадото и се меша, се става и какаото и се мати.
 7. Се додава и четвртина од белките и се меша, па остатокот.
 8. Се става смесата во плехот и се пече половина час додека исчезнат меурчињата.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text