Салата од пилешки батаци

Салата од пилешки батаци

Вкусна салата од пилешки батаци…

Состојки:

 • 2 пилешки батаци
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 200 гр гауда
 • 5 кисели краставички
 • 1 лимон
 • 5 варени јајца
 • 200 гр мајонез
 • 1 лажица мешавина од зачини
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Крупно изрендајте кисели краставички, гауда сирење и варени јајца. Во сад за печење ставете батаци, зачинете ги со сол, бибер, масло и во садот ставете 400 мл вода. Печете на 200 степени околу 40 минути. Отстранете ги коските од печените батаци, а месото исечкајте го ситно.

   

 2. Месото ставете го во сад, додајте шунка исечкана на коцки, рендани краставички, сирење и јајца. прелијте со сок од лимон, додајте сол, бибер, мајонез и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text