Евтин ручек за цела фамилија: Пилешко во павлака

Евтин ручек за цела фамилија: Пилешко во павлака

Направете брз ручек со пилешко и павлака кој е вистински деликатес за малку пари.

Состојки:

  • 200 гр. пилешко месо
  • 1 главица кромид помала
  • 200 мл. неутрална павлака
  • зачини

Подготовка:

  1. Се сече ситно кромидот и се ставаат малку масло и зачини и малку вода, па се  динста.
  2. Се става сеченото пилешко на коцки, малку вода и се остава да испари водата.
  3. Се става павлака со зачини кога е готово.
  4. Се крчка уште 5 минути и се служи.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

 

singlepost_text