Банана мафини

Банана мафини

Вкусни мафини со банана арома.

Состојки:

 • 3 банани
 • 60 мл. истопен маргарин
 • 100 гр. шеќер
 • 250 гр. брашно
 • 1 лажиче сода
 • 1 лажиче сол
 • 150 гр. ореви мелени

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 180 степени и се премачкуваат калапи со масло.
 2. Се мешаат пасирани банани со масло и маргарин истопен и шеќер.
 3. Се меша во друг сад брашно со сода и сол, па се става во бананите.
 4. Се маша со лажица.
 5. Се ставаат ореви ако сте љубител.
 6. Се ставаат во калапите и се печат 25 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text