Трик кога правите пире – Тајна за највкусни компири

Трик кога правите пире – Тајна за највкусни компири

Кога ќе правите пире, секогаш користете еден трик.

Откако ќе го исцедите компирот, вратете го во тенџерето кое треба да е суво и оставете да се исуши сам.

Така ќе добиете супер вкус и текстура.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

singlepost_text