Меки и вкусни уштипци – цела куќа мириса од нив

Меки и вкусни уштипци – цела куќа мириса од нив

Вкусен доручек кој ќе го правите постојано…

Состојки:

  • 3 шолји брашно
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 3 јајца
  • 2 шолји вода

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте суви состојки, додајте јајца и малку измешајте ги со рачен миксер. Потоа, додајте вода и добро измешајте. Смесата оставете ја да отстои 15-20 минути.

     

  2. Загрејте масло во тава на средна температура околу 2 минути, па со лажица ставајте тесто и пржете го од секоја страна додека уштипците не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text