Кокос-чупавци: Колачиња од 3 состојки

Кокос-чупавци: Колачиња од 3 состојки

Направете вкусни кокос чупавци од три состојки.

Состојки:

  • 4 белки
  • 3 шолји кокос
  • ½ шолји шеќер

 

Подготовка:

  1. Се загрева рерна на 180 степени и се става хартија на два плеха за печење.
  2. Се матат белките со миксер, се става и шеќер, а откако убаво ќе се измати, се гаси миксерот и се става кокос кој се меша со лажица полека.
  3. Се вади со лажица од смесата и се прават колачиња на хартијата.
  4. Се печат 20 минути.
  5. Се ладат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text