Чоколадни кроасани

Чоколадни кроасани

Направете брзи чоколадни нутела кроасани.

Состојки:

  • 500 гр. лиснато тесто
  • 200 гр. нутела
  • 1 јајце
  • 1 лажица вода

Подготовка:

  1. Се загрева рерна на 180 степени и се става хартија на плех.
  2. Се става брашно на работната маса, се израмнува тестото со оклагија и се сечат триаголници.
  3. Се става на секој лажица нутела и се витка кроасан, па така се редат сите на плехот и се премачкуваат со јајцето матено со вода.
  4. Се печат 30 минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text