Ролат пита со сирење – Полн плех од кој ќе мириса маалото

Ролат пита со сирење – Полн плех од кој ќе мириса маалото

Направете вкусна пита со сирење.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 500 гр. сирење
 • 180 гр. кисело млеко
 • 1 јајце
 • лажиче сол
 • 100 мл. масло

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 220 степени, се делат корите на два дела.
 2. Се става јајце во сад и се мати, во друг сад се рони сирење со кисело млеко и сол.
 3. Се става потоа и јајцето во садот со сирењето.
 4. Се земаат две кори и се прскаат со масло, се става фил и се редат така корите во плех со масло додека има кори и фил од едната половина листови.
 5. Се витка еден ролат и се става во плехот.
 6. Се прави истото и со другиот дел од корите.
 7. Се премачкуваат сосмесата која останала и се печат на 200 степени 30 минути.

 

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text