Ражничи без месо – вкусна комбинација од зеленчук и сирење

Ражничи без месо – вкусна комбинација од зеленчук и сирење

Вкусни маринирани ражничи од сирење и зеленчук…

Состојки:

 • домат
 • модар патлиџан
 • тиквица
 • кромид
 • компир
 • морков
 • пиперки црвени и жолти
 • фета сирење

Состојки за маринада:

 • 2 чешниња лук
 • 1/2 веза лист магдонос
 • 1/2 дл масло
 • сол
 • половина лимон

Начин на подготовка:

 1. Измијте го зеленчукот и исечкајте го на покрупни парчиња. Нанижете на стапчиња да биде шаренолико, сирење ставете на едно до две места на стапче.

   

 2. Редете на тепсија со хартија за печење, посолете, пропрскајте со масло и сок од лимон. Прекријте со фолија и печете околу 45 минути на 220 степени.

   

 3. Направете маринада, исечкајте лук, магдонос и измешајте ги со масло, сок од лимон, посолете.

   

 4. Печениот зеленчук премачкајте го со малку маринада и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text