Маркиза колач – Евтин десерт со крем и пишкоти

Маркиза колач – Евтин десерт со крем и пишкоти

Направете брз колач кој има чоколаден и префинет вкус.

Состојки:

 • 6 јајца 
 • 10 лажици шеќер 
 • 200 гр. чоколадо 
 • 125 гр. маргарин 
 • 2 пакувања пишкоти 
 • млеко за пишкотите

Подготовка:

 1. Се двојат белки од жолчки, се ставаат жолчките во помала шерпа и се оставаат на пареа. 
 2. Се додаваат 6 лажици шеќер, па се мати пенасто. 
 3. Се става на пареа пак 10 минути со мешање. 
 4. Се додава кршено чоколадо и се меша. 
 5. Се трга и лади со повремено мешање. 
 6. Се матат белките со останатиот шеќер и се додаваат во жолчките. 
 7. Се става на тепсија пакување пишкоти кои биле потопени кратко во млеко да омекнат, па се става фил и се рамни, па горе другиот дел од пишкотите исто така со млеко.
 8. Се лади.

 

Уживајте! 🙂

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text