Есенска принцеза: Колач за првите есенски денови

Есенска принцеза: Колач за првите есенски денови

Вкусен есенски десерт…

Состојки:

 • 1 лимон (кора и сок)
 • 2 јаболка исечкани на тенки парчиња
 • 4 јајца
 • 100 гр кристал шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 мл млеко
 • 80 мл масло
 • 280 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици џем
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Лимонот изрендајте го и исцедете го сокот. Јаболката излупете ги, исечкајте ги и додајте им сок од лимон и 1 лажица шеќер.

   

 2. Измиксајте ги состојките за бисквит. Смесата прелијте ја во плех за печење, потоа додајте џем и јаболка. Печете на 180 степени 25-30 минути. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text