Кога пржите во длабоко масло – Трик за да не се лепи храната

Кога пржите во длабоко масло – Трик за да не се лепи храната

Кога пржите храна и тоа во многу масло, има трик како да не се залепи и да не изгори.

Кога ќе ја ставите во маслото, прво кратко држете ја да се пржи на вилушката.

Потоа спуштете ја и нема да се лепи и да гори.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text