Свински бут во пиво

Свински бут во пиво

Направете вкусно свинско месо со пиво кое има совршена арома и едвај ќе дочекате да пробате додека се подготвува.

Состојки:

  • 1 кг. свински бут
  • 2 дл. темно пиво
  • 1 лажиче бибер во зрна
  • 1-2 лажички сол
  • ловор

Подготовка:

  1. Се става сол на бутот и се остава преку ноќ така во ладилник или барем неколку часа.
  2. Во лонец оставете го да крчка во пивото околу еден час.
  3. Загрејте рерна на најсилно и ставете го бутот со малку од течноста, зачини и ловор.
  4. Се пече 30 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text