Сочен сендвич од стар леб: За добар почеток на денот

Сочен сендвич од стар леб: За добар почеток на денот

Вкусни сендвичи од стар леб…

Состојки:

 • 6 парчиња леб
 • 3 јајца
 • 50 гр бело брашно
 • 50 гр презла
 • 100 гр шунка
 • 100 гр листови кашкавал
 • 2 печени пиперки
 • малку кулен
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. На едно парче леб ставете кашкавал, па печена пиперка, шунка и кулен. Ставете друго парче леб преку филот.

   

 2. Јајцата разматете ги, а брашното и презлата ставете ги на фолија. Сендвичот извалкајте го во брашно, во јајца и презла. Редете во намастен плех. Од горе накапете масло и печете на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text