Се што треба да знаеме за храната со бела боја

Се што треба да знаеме за храната со бела боја

Кај храната е многу важна и нејзината боја, која покажува многу за намирниците кои ги јадеме.
Белата боја се поврзува со не толку здрава храна, освен за одредени видови зеленчук и овошје како карфиол, јаболки, лук, риба.
Белата боја симболизира светлост, чистота и едноставност и префинетост.
Oваа храна помага за намалување холестеротл и притисок според нутриционистите.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text