Домашна туршија со грозје и лути пиперчиња

Домашна туршија со грозје и лути пиперчиња

Вкусна зимска салата кооја ќе ја збогати секоја трпеза.

Состојки:

 • 1,500 мл вода
 • 500 мл алкохолен бел оцет
 • 125 гр шеќер
 • 125 гр сол
 • 1/2 кесичка винобран
 • 1/2 кесичка конзерванс
 • 10 гр шарен бибер во зрно
 • 700 гр лути пиперчиња
 • 400 гр црно и бело грозје

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете вода, оцет, сол, бибер, шеќер, винобран и конзерванс, измешајте и ставете на рингла, кога ќе зоврие, оставете уште 15 минути да врие, па изладете.

   

 2. Печените пиперчиња наредете ги во тегла, грозјето измијте го, па наредете го во тегла помеѓу пиперките и прелијте со ладен прелив. Оставете на суво и темно место.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text