Класична руска салата: Упатство за почетници

Класична руска салата: Упатство за почетници

За оние кои прв пат прават руска салата, еве рецепт!

Состојки:

  • 200 гр шунка
  • 2 моркови, варени
  • корен магдонос, варен
  • 50 гр грашок, варен
  • 2 варени компири
  • 3 кисели краставички
  • 3 варени јајца
  • 1 лажица сенф
  • 200 гр мајонез

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки исечкајте ги на мали коцки, по желба посолете и ставете во една чинија. Додајте сенф и мајонез и добро изедначете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text