Здрави плескавици од зеленчук

Здрави плескавици од зеленчук

Вкусни и здрави плескавици од зеленчук.

Состојки:

 • 300 гр компири
 • 150 гр моркови
 • 3 црвени пиперки
 • 150 гр сирење
 • 1 јајце
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 1 лажица сол
 • бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Компирите и морковите згответе ги и пропасирајте ги. Додајте сечкани пиперки, изгмечено сирење и јајце.

   

 2. Додајте ги останатите зачини, кратко разматете со миксер. Ако е премногу меко додајте трошки.

   

 3. Направете плескавици, панирајте и пржете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text