Туршија со карфиол и морков

Туршија со карфиол и морков

Едноставен рецепт за зимница…

Состојки:

  • 1 помала главица карфиол
  • 2 средни моркови
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица шеќер
  • 6 лажици оцет
  • 3 струка целер

Начин на подготовка:

  1. Измијте го зеленчукот, карфиолот искинете го на цветови, морковите излупете ги и исечкајте ги на кругови, целерот исечкајте го на крупно заедно со стеблото и листовите. Наредете густо во тегла.

     

  2. Ставете оцет до долната црта, додајте сол и шеќер и дополнете до горниот раб со вода. Затворете со капачиња.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text