Домашни погачици со кајмак

Домашни погачици со кајмак

Меки и вкусни, еве како да ги направите!

Состојки:

 • 250 гр кајмак
 • 4 јајца
 • 1 лажица маст
 • 1 коцка квасец
 • 2,5 дл млеко
 • брашно
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Измешајте 3 јајца, кајмак, маст, квасец и млеко и ставете сол по вкус, па додајте брашно така што тестото ќе биде средно тврдо.

   

 2. Со сукало развлечете кора и со калап вадете погачици.

   

 3. Ставете ги во намастен плех, премачкајте со жолчка и оставете да отстојат половина час. Печете на умерена температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text