Цар на зимата – Зеленчук кој е диетален и помага

Цар на зимата – Зеленчук кој е диетален и помага

Карфиолот е здрав зеленчук кој е цар на зимата.
Се користи кисел, варен, печен и похован во исхраната, има малку калории или 26 во 100 грама карфиол.
Богат е со витамини Ц, Б, минерали и делува поволно со тоа што го чисти телото пред се од лошата исхрана и холестерол.
Има и калиум, калциум и бакар во својот состав.
Карфиолот е зеленчук кој го јакне имунитетот кај човекот.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text