Цело соседство ќе мириса: Интегрални кругови од тесто

Цело соседство ќе мириса: Интегрални кругови од тесто

Направете вкусни интегрални погачи.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 500 гр. интегрално брашно
 • 1/2 лажички шеќер
 • 4 дл. кисела вода
 • 1/2 кеси прашок за пециво
 • 50 гр. сусам
 • 1 коцка квасец
 • 2 дл. масло
 • 1,5 лажички сол
 • семки од сончоглед

Подготовка:

 1. Се става во киселата вода квасец со сол и шеќер.
 2. Се мешаат двата вида брашно и се става растопениот квасец, се става прашок за пециво, сусам и семки и масло.
 3. Се меси тесто.
 4. Се остава да нарасне на топло и потоа се развлекува, се вадат кругови и се оставаат на плех со хартија половина час.
 5. Се печат на загреана рерна на 200 степени додека поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text