Балкански специјалитети: Ајвар од варени пиперки

Балкански специјалитети: Ајвар од варени пиперки

Еве како да подготвите вкусен ајвар…

Состојки:

  • 5 л вода
  • 15 кг пипреки
  • 5 кг модри патлиџани
  • 250-300 гр сол
  • 4 лажици есенција
  • 1/2 л масло
  • бибер во зрно
  • ловоров лист

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text