Бифтек на жар

Бифтек на жар

Вкусно јадење, едноставна подготовка…

Состојки:

 • 4 парчиња бифтек
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • свежо мелен бибер

Начин на подготовка:

 1. Месото извадете го од фрижидер и оставете да поприми собна температура.

   

 2. Подгответе оган на скара, и кога температурата ќе биде со средна јачина, ставете ги бифтеците на грил. Печете 4-5 минути од секоја страна.

   

 3. После печењето оставете 5 минути да одмори пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text