За здраво срце и крвни садови – Храна која треба да ја јадете често

За здраво срце и крвни садови – Храна која треба да ја јадете често

Срцето и крвните садови се циркулаторен систем на телото, многу важен за нашето здравје.
Крвта низ крвните садови пренесува хранливи материи, хормони, кислород.Чувањето на крвните садови е затоа од витално значење, а за тоа треба да јадеме правилни намирници.

Јадете јогурт со мала маснотија, домати, моркови, грав и лосос.

Јадете и брокула, целер и семки од тиква.

Помага и сусамот.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text