Ледена торта со бисквити и желе бонбони

Ледена торта со бисквити и желе бонбони

Неодолива ледена торта…

Состојки:

  • 500 гр бисквити
  • 500 мл млеко
  • 250 гр ореви
  • 250 гр желе бонбони
  • 250 гр путер
  • 250 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Искршете бисквити, прелијте малку со зашеќерено ладно млеко и добро измешајте. Додајте мелени ореви, желе бонбони и соединете.

     

  2. Со миксер разматете путер, додајте шеќер во прав. Обликувајте торта по желба и прекријте со снег од белки, шлаг или чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт