Полнето тесто со компир и тиквица без јајца, млеко и квасец

Полнето тесто со компир и тиквица без јајца, млеко и квасец

Полнето тесто со вкусен фил од компири и тиквици…

Состојки:

 • 350 гр брашно
 • 200 мл вода
 • 2 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • брашно по потреба

Состојки за фил:

 • 300 гр компири
 • 1 тиквица, 200 гр
 • 1 главица кромид
 • 3 лажици масло
 • малку вода
 • бибер
 • малку вода
 • листови магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text