Пилешко со тиквички и павлака – Крем деликатес

Пилешко со тиквички и павлака – Крем деликатес

Направете вкусен ручек со тиквички, јајца и пилешко.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 2 пилешки филеа
 • 30 гр. павлака
 • 2 јајца
 • 150 гр. кашкавал
 • зачини

Подготовка:

 1. Се сечат тиквичките на коцки и им се става сол и бибер.
 2. Се сече и пилешкото на коцки и се додава во садот,се ставаат јајца и зачини и на крај павлака.
 3. Се меша и се става во тепсија со масло.
 4. Се пече на 180 степени 30 минути.
 5. Се вади, се става рендан кашкавал и се пече уште 10 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text