Крофни валкани во шеќер – Брзи и лесни и секогаш успеваат

Крофни валкани во шеќер – Брзи и лесни и секогаш успеваат

Направете вкусни и брзи крофни кои нема шанси да не ви успеат.

Состојки:

 • 1,5 дл јогурт
 • 20 гр. квасец
 • 75 гр. шеќер
 • 2 јајца
 • 1/2 лажички сол
 • 75 гр. растопен путер
 • 450 гр. брашно
 • 50 гр. маргарин стопен

Подготовка:s

 1. Во 1 дл. млака вода се раствара квасецот со лажиче шеќер и сол.
 2. Се додаваат потоа брашно со јајца, јогурт и путер растопен.
 3. Се меси тесто кое треба да е меко, но да не се лепи.
 4. Се остава да нарасне двојно.
 5. Се развлекува, се вадат кругови и се ставаат на хартија за печење на плех.
 6. Се оставаат да нараснат и се печат на загреана рерна на 180 степени.
 7. Се премачкуваат додека се топли со растопен маргарин и се валкаат во шеќер или ванилин шеќер.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text