Ѓеврек без квасец готов за половина час

Ѓеврек без квасец готов за половина час

Направете домашни ѓевреци за 30 минути.

Состојки:

  • 450 гр брашно
  • 360 гр грчки јогурт или кисело млеко
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 1 јајце + 1 јајце за премачкување
  • сол
  • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text