Домати со феферонки – Брза зимница

Домати со феферонки – Брза зимница

Направете брза зимница, домати и феферонки.

Состојки:

 • 1 кг. домати
 • 1 кг. пиперки
 • 5 феферонки
 • магдонос
 • 3 лажици сол
 • пола целер

 

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките и се мелат.
 2. Се вари смесата 60 минути со постојано мешање.
 3. Се додава сол и ситно сечен целер, како и магдонос.
 4. Се вари уште 10 минути и се става во загреани тегли.
 5. Се пастеризираат 30 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text