Тестенините секогаш е ставаат во ваква вода – Нема да се лепат и кршат

Тестенините секогаш е ставаат во ваква вода – Нема да се лепат и кршат

Тестенините се варат во врела вода, но важно е таа да биде веќе овриена.
Имено, тетенините имаат скроб кој ги прави лепливи во ладна вода, а во врела тие не е лепат една а друга.
Така нема да ви се распаѓаат и кршат тестенините.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text