Неверојатно вкусни – Полнети пиперки со кремав фил

Неверојатно вкусни – Полнети пиперки со кремав фил

Направете неверојатни полнети пиперки со кремав фил.

Состојки:

 • 12 пиперки
 • 2 домати
 • 150 гр. крем сирење
 • 100 гр. зденки
 • 200 гр. кашкавал
 • 1 јајце
 • 1 лажиче оригано и малку сол и бибер
 • 1шолја маслиново масло

Подготовка:

 1. Се чистат од семки пиперките, се мијат и сушат.
 2. Се лупи и ренда на крупно доматот, се меша со зденки, крем сирење и рендан кашкавал на крупно.
 3. Се додава јајце со оригано, сол и бибер.
 4. Се полнат преку дупчето направено од горе пиперките со смесата, се редат во сад за печење со масло, а ако ви остане фил се става помеѓу нив.
 5. Се преливаат со маслото и се печат на загреана рерна на 180 степени 50-60 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text