Компир со супа од кесичка: Пикантен компир во рерна со печурки и сирење

Компир со супа од кесичка: Пикантен компир во рерна со печурки и сирење

Ручек за десетка!

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 1/2 л павлака за готвење
 • 2 дл млеко
 • 1 дл масло
 • 1 кесичка супа со печурки од кесичка
 • бибер
 • суви зачини
 • магоднос
 • кашкавал по желба

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги компирите и исечкајте ги на кругови. Зачинете со бибер и сув зачин па добро измешајте.

   

 2. Разматете супа од печурки во павлака, така што нема да има грутки, додајте млеко и масло и на крај сечкан магдонос.

   

 3. Наредете компири во тепсија, ставете прелив и печете во рерна на 200 степени околу 40 минути. Посипете со рендан кашкавал па вратете на десетина минути во рерна јадењето да се запече.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text