Чорба полна здравје – брза и вкусна

Чорба полна здравје – брза и вкусна

Вкусна и здрава чорба…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 400 гр бело пилешко месо
 • 400 гр брокула
 • 2 моркови
 • 200 мл павлака за готвење
 • сол
 • сув зачин
 • бибер
 • масло
 • сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете иситнет кромид и додајте на коцки сечкано месо, пржете кратко да фати кора. 
 2. Налијте со вода од прилика 1,5 л, додајте на цветови исечкани брокули, зачинете по вкус. 
 3. Гответе околу 30 минути и пред крај додајте павлака за готвење.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text